Content AI daxili süni intellekt köməkçisi ilə təchiz olunmuş ContentReader PDF 16 — PDF-redaktorunu təqdim edir
Sənədlərlə işin avtomatlaşdırılması üzrə həllər hazırlayan Content AI şirkəti çoxfunksiyalı ContentReader PDF 16 redaktorunu təqdim edib. Bu, daxili süni intellekt köməkçisi ilə təchiz olunmuş PDF-redaktordur. Həll korporativ seqment üçün nəzərdə tutulub və təşkilatın daxili konturu daxilində generativ süni intellektdən istifadə edərək sənədlərin analizi və işlənməsini təmin edir.
Yenilənmiş ContentReader PDF 16 PDF sənədlərlə işləmək üçün tam alətlər dəstini qoruyub saxlayır: yüksək keyfiyyətli tanıma və redaktə, o cümlədən skanlar və şəkillər üçün ən azı 99,8% dəqiqlik, obyekt və məlumatların silinməsi, çoxsaylı formatlara konvertasiya, həmçinin su nişanlarının əlavə edilməsi, elektron imza və parol ilə qoruma. Sənədlər istənilən dildə tanınır. ContentReader PDF 16-nın korporativ versiyası əvvəlcədən konvertasiya olmadan müxtəlif formatlarda və fərqli dillərdə olan sənədlərin müqayisəsini həyata keçirməyə imkan verir, həmçinin müəyyən edilmiş qovluqdan faylların avtomatik paket emalını dəstəkləyir.
Yeni versiyada istifadəçi təcrübəsinə xüsusi diqqət yetirilib. ContentReader PDF 16-nın interfeysi daha rahat, yüngül və müasir olub. Əsas blok və alətlərin yerləşmə məntiqi sadə və intuitivdir, buna görə də yeni istifadəçilər və əvvəlki versiyalardan istifadə edənlər üçün adaptasiya prosesi çətinlik yaratmır. Düşünülmüş naviqasiya sayəsində mətnin redaktəsi, formalar və qeydlərlə iş kimi tipik əməliyyatlar artıq bir neçə kliklə və daha az addımla həyata keçirilir.
ContentReader PDF 16-nın əsas innovativ fərqi AI-assistentin tətbiqidir. Bu assistent istifadəçiyə lazımi məlumatları tapmaqda və informasiyanı ümumiləşdirməkdə kömək edir. Bu funksionallıq təşkilatlar üçün nəzərdə tutulmuş versiyada mövcuddur.
ContentReader PDF 16 sual-cavab rejimini dəstəkləyir: istifadəçilər sənədlərin məzmunu ilə bağlı rus dilində suallar verə və dəqiq cavablar ala bilərlər. Məsələn:
• «Müqavilənin ləğv olunma şərtləri hansılardır?»
• «Tərəflərin rekvizitləri hansılardır?»
• «Podratçıya ödəniş necə həyata keçirilməlidir?»
AI-assistent eyni zamanda məlumatın hansı bölmədən götürüldüyünü göstərir ki, bu da nəticənin düzgünlüyünü yoxlamağa imkan verir.
Bundan əlavə, sənədin qısa xülasəsinin hazırlanması funksiyası da həyata keçirilib. İstifadəçinin sorğusu əsasında AI-assistent çoxsəhifəli hesabat, protokol və ya müqavilənin qısa məzmununu formalaşdırır, bu isə materialların ilkin analizinə sərf olunan vaxtı əhəmiyyətli dərəcədə azaldır.
AI-assistent xüsusilə çoxsəhifəli müqavilələr, maliyyə hesabatları, texniki və tender sənədləri, eləcə də çoxlu fakt, rəqəm və cədvəllərdən ibarət digər həcmli materiallarla işləyərkən tələb olunur. O, hüquqşünaslara müqavilələrdə lazım olan maddələri tez tapmağa, mühasiblərə hesab-fakturaların skanlarından rəqəmləri çıxarmağa, menecerlərə kommersiya təkliflərinin qısa məzmununu əldə etməyə, mühəndislərə isə layihə sənədlərində operativ şəkildə istiqamətlənməyə kömək edir.
AI-assistentin işi böyük dil modeli (LLM) ilə inteqrasiya olunmuş server komponenti əsasında həyata keçirilir. Həll şirkətin daxili konturunda yerləşdirilir, bunun sayəsində bütün məlumatların emalı lokal şəkildə baş verir. Bu isə məxfi korporativ məlumatların qorunmasını təmin edir və məlumat sızması risklərini minimuma endirir. Daxili LLM modeli olan Qwen2.5 dünyada ən çox istifadə olunan 29 dili, o cümlədən rus dilini dəstəkləyir.
“PDF sənədlərlə işləmək üçün proqram təminatı bazarı sadə görüntüləyicilərdən tanıma və redaktə funksiyalarına malik alətlərə qədər uzun inkişaf yolu keçib. ContentReader PDF 16 bu imkanları prinsipial olaraq yeni səviyyəyə qaldırır. Artıq texnologiya sənədin mahiyyətini çıxarmağa və məzmunu ilə işləməyə imkan verir, — deyə Content AI şirkətinin baş direktoru Svetlana Dergacheva bildirib. — Biz süni intellekt imkanlarını əlavə etdik ki, rutin əməliyyatlara sərf olunan vaxtı azaldaq və əməkdaşların məhsuldarlığını artıraq. Redaktorun intellektual funksiyaları sayəsində müxtəlif sahələr üzrə mütəxəssislər məlumatın axtarışı və analizi ilə bağlı tapşırıqlarda vaxtın 80%-nə qədər qənaət edə biləcəklər”.

Content AI представляет ContentReader PDF 16 — PDF-редактор со встроенным ИИ-ассистентом
Компания Content AI, разработчик решений для автоматизации работы с документами, выпустила многофункциональный редактор ContentReader PDF 16. Это PDF-редактор со встроенным ИИ-ассистентом. Решение ориентировано на корпоративный сегмент и позволяет анализировать и работать с документами с использованием генеративного искусственного интеллекта внутри периметра организации.
Обновленный ContentReader PDF 16 сохранил полный набор инструментов для работы с PDF-документами: высокое качество распознавания и редактирование, в том числе сканов и изображений с точностью не менее 99,8%, удаление объектов и данных, конвертацию в большое количество форматов, а также добавление водяных знаков, электронной подписи и защиты паролем. Распознаются документы на любом языке. ContentReader PDF 16 в корпоративной версии позволяет сравнивать документы разных форматов и на разных языках без предварительной конвертации и поддерживает автоматическую пакетную обработку файлов из заданной папки.
Отдельное внимание в новой версии уделено пользовательскому опыту. Интерфейс ContentReader PDF 16 стал удобнее, легче и современнее. Логика расположения ключевых блоков и инструментов проста и интуитивно понятна, поэтому у новых пользователей и тех, кто применял другие версии редактора, не возникнет трудностей при адаптации к продукту. Благодаря продуманной навигации типовые операции — редактирование текста, работа с формами и заметками — теперь выполняются в несколько кликов и требуют меньше шагов.
Главное инновационное отличие ContentReader PDF 16 — внедрение ИИ-ассистента, который помогает пользователю находить нужные данные и обобщать информацию. Функциональность доступна в версии для организаций.
ContentReader PDF 16 поддерживает вопросно-ответный режим: пользователи могут задавать вопросы по содержанию документов на русском языке и получать точные ответы. Например:
• «Какие условия расторжения договора»
• «Какие реквизиты сторон»
• «Как проводить оплату подрядчику»
При этом ИИ-ассистент укажет раздел, из которого извлечена информация, что дает возможность проверить корректность результата.
Также реализована функция подготовки краткого пересказа документа. По запросу пользователя ИИ-ассистент сформирует выжимку многостраничного отчета, протокола или контракта, что позволит сократить время на предварительный анализ материалов.
ИИ-ассистент особенно востребован при работе с многостраничными договорами, финансовой отчетностью, технической и тендерной документацией и другими объемными материалами, содержащими большое количество фактов, цифр и таблиц. Он помогает юристам быстро находить нужные пункты в договоре, бухгалтерам — извлекать цифры из сканов счетов, менеджерам — получать краткое содержание коммерческих предложений, а инженерам оперативно ориентироваться в проектной документации.
Работа ИИ-ассистента реализована на базе серверного компонента в интеграции с большой языковой моделью (LLM). Решение разворачивается внутри периметра компании, благодаря чему вся обработка данных происходит локально. Это гарантирует сохранность конфиденциальной корпоративной информации и нивелирует риски утечки данных. Встроенная LLM модель Qwen2.5 поддерживает 29 самых распространенных в мире языков, включая русский.
«Рынок ПО для работы с PDF прошел длинный путь развития от просмотрщиков до инструментов с функциями распознавания и редактирования. ContentReader PDF 16 выводит эти возможности на принципиально новый уровень. Теперь технология позволяет извлекать суть и работать со смыслом документа, — отметила генеральный директор Content AI Светлана Дергачева. — Мы добавили возможности искусственного интеллекта, чтобы сократить время на рутинные операции и повысить производительность сотрудников. Благодаря интеллектуальным функциям редактора специалисты разных направлений смогут экономить до 80% времени на задачах поиска и анализа информации».