Content AI generativ süni intellekt əsasında rəqəmsal assistentlərin yaradılması üçün platforma təqdim edib
Content AI şirkəti Content AI Intelligent Search 6.0 məhsulunun yenilənmiş versiyasını təqdim etdi. Platforma korporativ sənədlərlə işləmədə rutin tapşırıqları avtomatlaşdıra bilən rəqəmsal assistentlərin yaradılması üçün alətə çevrilib.
Content AI Intelligent Search — korporativ məlumat saxlama mənbələri üzrə kompleks axtarış üçün nəzərdə tutulmuş həllərdən biridir. Yerli dil modelləri (LLM) ilə inteqrasiya və RAG texnologiyasının tətbiqi sayəsində bu məhsul əsasında rəqəmsal assistentlərin yaradılması mümkün olub.
Bu cür alətlər bu gün biznes mühitinin vacib elementinə çevrilir. Onlar təbii dildə formalaşdırılmış göstərişləri başa düşür və sənədlərlə işdə müxtəlif tapşırıqları yerinə yetirə bilir, nəticədə əməkdaşların gündəlik işi avtomatlaşdırılır.
Content AI Intelligent Search əsasında yaradılmış rəqəmsal assistentlər aşağıdakıları bacarır:
• Daxili sənədlər üzrə əməliyyat tapşırıqları ilə bağlı suallara cavab vermək;
• Həcmi böyük sənədlərin məzmununu qısaca təqdim edərək əsas faktları önə çıxarmaq;
• Sənədləri daxili qaydalara uyğunluq baxımından yoxlamaq və məxfi və ya arzuolunmaz məlumatların olub-olmamasını təyin etmək.
Korporativ məlumat mənbələri ilə sual-cavab formatında qarşılıqlı əlaqə imkanı lazım olan informasiyanın axtarış prosesini dəfələrlə sürətləndirir. İstifadəçi sadəcə olaraq sual verir: məsələn, “Yeni əməkdaşa nə vaxt könüllü tibbi sığorta (DMS) təqdim olunur?”, “Təchizat müqaviləsinin gecikməsi üçün cərimə məbləği nə qədərdir?”, “Torpaq işlərinin təşkili və təhlükəsizliyi ilə bağlı tələblər hansı SNiP-də göstərilir?” və sistem bir neçə saniyə ərzində cavab verir — məlumat mənbələrinə və istifadəçinin səlahiyyətlərinə əsaslanaraq.
Bu isə yeni əməkdaşların daha sürətli adaptasiyasına, təcrübəli əməkdaşların isə əsas işindən yayındırılmamasına kömək edir.
Texniki dəstək şöbəsində bu məhsulun tətbiqi müştəri sorğularına cavab müddətini azaldacaq və bir əməkdaşa düşən uğurla bağlanmış müraciətlərin sayını artıracaq.
Sənədlərdən faktların çıxarılması tender sənədlərinin, alınmış kommersiya təkliflərinin və ya həcmi böyük qaydaların təhlilini avtomatlaşdırmağa imkan verəcək.
Yeni versiya olan Content AI Intelligent Search 6.0 artıq 1C: Müəssisə platforması əsasında yaradılmış həllərdə, o cümlədən 1C: Sənəd Dövriyyəsi sistemində də axtarış aparmağa imkan verir. Bu isə həmin platformada sənədlərlə işin də avtomatlaşdırılmasına şərait yaradır.
Content AI Intelligent Search 6.0 açıq memarlıqla qurulub, bu da rəqəmsal assistentlərin müştəri tərəfində vendorun iştirakı olmadan yaradılmasına imkan verir.
“Bulud əsaslı LLM-lər üzərində qurulmuş məşhur çat-botlar şirkətin daxili sənədləri üzrə suallara cavab verə bilmir, çünki əvvəlcə bu sənədlərin buluda yüklənməsi tələb olunur. Lakin korporativ seqment üçün bu cür qorunmamış mühit qəbuledilməzdir. Bizim həll yalnız şirkət daxilində işləyir. Bu da korporativ məlumatların təhlükəsizliyini, məxfiliyini və qorunmasını tam təmin edir”, — deyə Content AI Intelligent Search məhsulunun aparıcı meneceri Anton Frolov bildirib.
“Content AI Intelligent Search 6.0 — rutin proseslərin avtomatlaşdırılması üçün innovativ bir həlldir. Biz onun sənaye sahəsində – maşınqayırma, cihazqayırma, metallurgiya, mədən sənayesi kimi sahələrdə böyük potensialını görürük. Məhsul texniki və müştəri dəstəyi, hüquq, satınalma şöbələri, mühəndislər və R&D mütəxəssisləri üçün faydalı olacaq, — deyə Content AI şirkətinin baş direktoru Svetlana Derqacheva əlavə edib. — Rəqəmsal assistentlərin istifadəsi əməkdaşların məhsuldarlığını artırır, əməliyyat xərclərini azaldır və maliyyə, hüquqi, istehsalat risklərini minimuma endirir”.
Content AI Intelligent Search artıq bir sıra şirkətlərdə — R&D bölmələrində, hüquq firmalarında, iqtisadi təhlükəsizlik xidmətlərində və digər sahələrdə fəal istifadə olunur. Bu şirkətlərin biznesi toplanmış biliklərin effektiv istifadəsindən birbaşa asılıdır.

Content AI выпустила платформу для создания цифровых ассистентов на основе генеративного ИИ
Компания Content AI представила обновленную версию продукта Content AI Intelligent Search 6.0. Платформа трансформировалась в инструмент для создания цифровых ассистентов, способных автоматизировать рутинные задачи в работе с корпоративными документами.
Content AI Intelligent Search — решение для сквозного поиска по корпоративным источникам хранения данных. Благодаря интеграции с локальными языковыми моделями (LLM) и реализации технологии RAG на базе продукта стало возможно создание цифровых ассистентов.
Сегодня эти инструменты становятся важным элементом бизнес-среды. Они способны понимать инструкции, сформулированные на естественном языке, и выполнять различные действия в работе с документами, автоматизируя рутинные задачи сотрудников.
Цифровые ассистенты на базе Content AI Intelligent Search могут:
- давать ответы на вопросы, связанные с операционными задачами, по всем внутренним документам;
- резюмировать содержание объемных документов, выделяя в них ключевые факты;
- проверять документы на соответствие внутренним регламентам, а также отсутствие конфиденциальной или нежелательной информации;
Возможность взаимодействовать с корпоративными источниками данных посредством вопросно-ответного режима позволяет в разы ускорить процесс поиска нужной информации. Пользователям достаточно сформулировать конкретный вопрос: «Когда новому сотруднику предоставляется ДМС», «Какая сумма штрафа за просрочку по договору поставки», «В каком СНиПе указаны требования к организации и безопасности проведения земляных работ», — и система за считанные секунды предоставит ответ с указанием источников информации и с учетом прав доступа текущего пользователя. В результате новые сотрудники быстрее вливаются в рабочий процесс, а опытные не отвлекаются от своей основной деятельности.
Применение продукта в отделе техподдержки позволит сократить время реакции на запрос клиента и увеличить число успешно закрытых заявок на одного сотрудника отдела.
Извлечение фактов из документов обеспечит автоматизацию процессов анализа тендерной документации, полученных коммерческих предложений или объемных регламентов.
В версии Content AI Intelligent Search 6.0 появилась возможность поиска информации в решениях на базе 1С: Предприятие, в частности в 1С: Документооборот, что позволяет автоматизировать работу с документами и в этом источнике.
Content AI Intelligent Search 6.0 имеет открытую архитектуру, и новые цифровые ассистенты могут создаваться на стороне клиента без привлечения вендора.
«Популярные чат-боты на основе облачных LLM не могут ответить на вопросы по внутренним документам компании без предварительной их загрузки в облако. Однако для корпоративного сегмента работа в незащищенной среде неприемлема. Наше решение действует исключительно в контуре компании. Таким образом обеспечивается полная безопасность в работе с корпоративной информацией, сохранность и конфиденциальность данных», — отметил ведущий менеджер продукта Content AI Intelligent Search Антон Фролов.
«Content AI Intelligent Search 6.0 — это инновационное решение для автоматизации рутинных процессов. Мы видим большой потенциал для его применения в промышленном секторе, а именно в машиностроении, приборостроении, металлургии, добывающих отраслях. Продукт будет полезен специалистам в области технической и клиентской поддержки, юридическому департаменту, специалистам отделов закупок, инженерам и R&D, — добавила генеральный директор Content AI Светлана Дергачева. — Использование цифровых ассистентов позволяет увеличить производительность работы сотрудников, сократить операционные издержки, снизить финансовые, юридические, производственные риски».
Content AI Intelligent Search уже активно применяется в ряде компаний, бизнес которых напрямую зависит от эффективного использования накопленных знаний: в R&D отделах промышленных холдингов, в юридических компаниях, службах экономической безопасности и др.